یکشنبه 12 تیر 1401
EN

خبرگزاري

سامانه «رزرو » و به روزرسانی اطلاعات دارندگان فیش حج تمتع/نقل و انتقال اسناد حج در سامانه "تشرف"

  • 01 اردیبهشت 1400
  • 09:17
  • حج تمتع
  • 0 دیدگاه
  • 354 بازدید
  • Article Rating
سامانه «رزرو » و به روزرسانی اطلاعات دارندگان فیش حج تمتع/نقل و انتقال اسناد حج در سامانه "تشرف"
مدیرکل برنامه ریزی پذیرش و اعزام سازمان حج و زیارت با اشاره به برنامه ریزی های صورت گرفته برای متقاضیان حج تمتع گفت: هم اکنون تمام امور مربوط به تکمیل و به روزرسانی اطلاعات ودیعه گذاران و زائران و نیز نقل و انتقال قبوض حج در بستر ...

کامران اکبری روز سه شنبه گفت : در راستای سرعت بخشی در فرآیندها و تسهیل در امور دارندگان قبوض ودیعه حج تمتع، افزایش دقت ، کاهش هزینه ها و ترددهای غیرضروری به ویژه با توجه به شیوع کرونا طی یک سال اخیر تلاش شد تا اجابت به درخواست ها در بستر سامانه ها با قوت بیشتری اجرایی شود .


**سامانه «رزرو » و به روزرسانی اطلاعات دارندگان فیش حج تمتع
وی، سامانه فراخوان تکمیل اطلاعات ودیعه گذاران حج تمتع یا «رزرو» به آدرس reserve.haj.ir را یکی از مهمترین سامانه های سازمان دانست و افزود: این سامانه با همت همکاران حوزه فناوری اطلاعات سازمان برای خدمت به ودیعه گذاران طراحی و راه اندازی شده است.
اکبری بیان کرد: تمامی ودیعه گذاران حج تمتع باید اطلاعات خود را در این سامانه به روز رسانی کنند تا در برنامه ریزی های آینده در حوزه ارتباط طرفینی و تشرف متقاضیان، مورد بهره برداری قرار گیرد.
این مسئول توضیح داد : متقاضیان باید دقت نمایندکه رزرو و به روزرسانی اطلاعات در سامانه از سوی ودیعه گذاران ، ارتباط مستقیمی به تشرف در همان سال ندارد ولی بعنوان رکن اصلی تمامی تعاملات و اقدامات بعدی ودیعه گذار است و باید تمامی دارندگان قبوض ودیعه گذاری حج تمتع فارغ از تاریخ اعزام به سامانه تکمیل اطلاعات مراجعه نمایند.
وی عنوان کرد: چراکه هرگونه اطلاع رسانی و تبادل و فراخوان اولویت های تشرف علاوه بر جراید به صورت پیامکی نیز به ودیعه گذاران از طریق این سامانه انجام می شود.
اکبری افزود : افرادی که قصد به روز رسانی اطلاعات خود را دارند می توانند شخصا به سامانه مذکور مراجعه و اطلاعات فردی خود را به روز رسانی و تکمیل کنند یا با مراجعه به دفاتر خدمات زیارتی دارای مجوز از سازمان حج وزیارت در سطح استانها و شهرستانها اقدام نمایند.
وی همچنین به ودیعه گذاران در رابطه با آگهی ها و تماس افراد و پیامک ها از سوی مراکز غیرمجازی که با ادعاهای مختلف در این خصوص درصدد برقراری ارتباط و دریافت اطلاعات وحتی کنترل و جمع آوری قبوض هستند، هشدار داد.


** سال گذشته فرآیند ثبت نام در کاروانهای حج غیرحضوری انجام شد
مدیرکل برنامه ریزی پذیرش و اعزام سازمان حج و زیارت با اشاره به غیرحضوری بودن برنامه ریزی ها در حج 99 گفت: سال گذشته تمامی برنامه ریزی ها اعم از فراخوان و ثبت نام و.. به صورت اینترنتی و غیرحضوری انجام گرفت.


**سامانه «تشرف» راهکاری مطمئن و سریع درنقل و انتقال اسناد حج
وی در ادامه با اشاره به سازوکار نقل و انتقال فیش حج تمتع«خرید و فروش قبوض"گفت: ودیعه گذار می تواند با رعایت شرایط تعیین شده، قبض خود را برای یک بار واگذار کند.
اکبری بیان کرد: از اینرو در راستای ارائه خدمت به متقاضیان و سهولت کار برای واگذار کننده یا دریافت کننده قبض، سامانه ای را با همت همکاران سازمان به نشانیtasharof.haj.ir طراحی و اجرا کردیم که در این بستر خدمات لازم و برقراری ارتباط مستقیم بین انتقال دهنده و انتقال گیرنده ارائه می شود و ضمن ایجاد رضایتمندی کاهش ترددهای غیرضرور به ویژه در ایام بحران کرونا را در پی داشته است.


**نحوه ورود به سامانه تشرف
وی عنوان کرد: متقاضیان با ورود به این سامانه درخواست خود را در هر استان یا شهرستانی که ودیعه گذاری کرده و سکونت دارند ثبت نموده و با امکان انتخاب کارگزارانی که دارای مجوز سازمان هستند مبادرت به نقل و انتقال اولویت قبوض ودیعه گذاری از طریق دفاتر زیارتی انتخابی خود را می نمایند.
وی افزود: واگذار کنندگان ودریافت کنندگان قبوض ودیعه حج باید اقدامات خود را از طریق سامانه مذکور و تحت نظر دفاتر کارگزاری تعیین شده انجام دهند و به سایت ها و افراد سودجویی که در این راستا به تبلیغ می پردازند مراجعه نکنند.
اکبری تاکید کرد: این سامانه نقش موثری در کوتاه کردن دست واسطه ها و سودجویان و هزینه های اضافی ناشی از آن دارد.


**چگونگی واگذاری کارتهای اولویت تشرف به عمره مفرده
مدیرکل برنامه ریزی پذیرش و اعزام سازمان حج و زیارت در خصوص واگذاری کارت اولویت های عمره نیز گفت: کسانی که تمایل به تهیه یا واگذاری آن دارند باید صرفاً از طریق نزدیکترین دفاتر زیارتی مجاز در سطح استان یا شهرستان محل سکونت خود اقدام و پیگیری نمایند.


**بازنگری و اصلاح فرآیندهای اجرایی
اکبری همچنین به اقدامات انجام شده در اداره کل متبوع خود و همچنین بازنگری فرآیندهای اجرایی اشاره کرد و گفت: پیش بینی و پیگیری و پیاده سازی سامانه های هوشمند با بهره گیری و تعامل سیستمی با سایر دستگاههای ذیربط «سازمان ثبت احوال کشور-بانک ملی ایران-سازمان ثبت اسناد و املاک»به منظور کاهش حداکثری مراجعان و افزایش رضایتمندی زائران از خدمات نقل و انتقال طی فرایند حج تمتع، بازنگری فرآیند بهره گیری از سامانه لیست انتظارسیستمی و مکانیزه ثبت نام در کاروانهای حج تمتع، بازنگری فرآیندهای اجرایی در حوزه حمل و نقل زمینی زائران در کشور عربستان و بهره گیری از نرم افزارهایی با قابلیت های کاربردی و مناسب و همچنین پیش بینی فرآیند لازم برای جایگزینی زائران در کارونها برای موارد فوت یا رد پزشکی زائران از جمله بخش های مربوط به این موضوع بوده است.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.