پنجشنبه 01 مهر 1400
EN

خبرگزاري

ایران و عراق از آغاز مجدد سفرهای زیارتی استقبال کردند

  • 15 دی 1399
  • 10:09
  • 0 دیدگاه
  • 163 بازدید
  • Article Rating
ایران و عراق از آغاز مجدد سفرهای زیارتی استقبال کردند

در دیدار سفیر عراق در تهران با حجت الاسلام والمسلمین نواب، طرفین از آغاز  مجدد سفرهای زیارتی در قالب توافق مسئولان ذی ربط  دو کشور استقبال کردند.

آقای نصیر عبدالمحسن عبدالله سفیر جمهوری عراق در کشورمان با حجت الاسلام والمسلمین نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت و سرپرست حجاج ایرانی دیدار و گفتگو کرد.

حجت الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب در این دیدار که در بعثه مقام معظم رهبری انجام شد با اشاره به همکاری خوب دو کشور در حوزه حج و زیارت و تردد میلیون ها زائرایرانی و عراقی در طول سال از طریق مرزهای دو طرف ، گفت: امیدواریم با کنترل بیشتر ویروس کرونا، زمینه سفرهای زائران ایرانی به اعتاب مقدسه درعراق مجددا فراهم شود.

وی با اشاره به حضور آقای نصیر عبدالمحسن عبدالله در سنوات گذشته بعنوان سرکنسول جمهوری عراق در مشهد و آشنایی با فعالیت های حوزه حج و زیارت افزود: انتظار داریم که تجربه جنابعالی  موجب فراهم کردن امکانات و تسهیلات بیشتر برای رفت و آمد زائران ایرانی به عتبات عالیات و بهره برداری از سفرهای زیارتی شود.

در این دیدارسفیرعراق در تهران نیز با اشاره به روابط دوستانه دو کشور و پیوستگی وعلاقه دو ملت ایران و عراق ، اظهار داشت: کرونا سفرهای زائران به اماکن مقدسه در دو کشور را کاهش داده و درصدد هستیم با بهبود شرایط بهداشتی باردیگر این سفرها از سرگرفته شود.

وی آمادگی خود را برای صدور روادید جهت کاروان های زیارتی که در آینده در قالب  سازمان حج و زیارت برای سفر به عراق ساماندهی خواهند شد، اعلام کرد و افزود: شهرهای زیارتی در عراق برای استقبال از زائران ایرانی مشکلی ندارند و در انتظار توافقات میان مراجع ذی ربط در دو کشور هستند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز با اشاره به اینکه با تعطیل شدن سفرهای زیارتی حج ، عمره و عتبات، 21 کمیته در سازمان حج و زیارت تشکیل شده و درحال بهینه سازی برنامه های این حوزه است، از توسعه همکاری های دو طرف در حوزه حج و زیارت استقبال کرد و از حجت الاسلام والمسلمین شیخ مسعودی رئیس شورای عالی حج و عمره عراق برای سفر به ایران دعوت نمود.  

 

در این دیدار حجت الاسلام صحبت الله رحمانی معاون امور عتبات سازمان حج و زیارت نیز از اقدامات و پیگیری های  این سازمان در خصوص سفرهای زیارتی به عتبات عالیات گزارش داد و تصریح کرد: سازمان حج و زیارت بر اعزام منظم و برنامه ریزی شده زائران ایرانی به عراق با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و حفظ امنیت و کرامت زائران تاکید دارد و مذاکرات خوبی نیز با سفیرعراق در خصوص نحوه اعزام های آینده به عراق در صورت بهبود شرایط کرونایی داشته است.

بر پایه این گزارش، در این دیدار که  در آستانه سالگرد شهادت حاج قاسم قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس برگزار شد طرفین یاد و خاطره این دو سردار شهید جبهه مقاومت را گرامی داشتند و سفیر عراق عملیات تروریستی آمریکا درمسیر فرودگاه بغداد را بزدلانه خواند و گفت : این دو شهید بزرگوار در دل دو ملت ایران و عراق جای داشتند و مردم نیز عشق و علاقه خود را در مراسم تشییع پیکرشان در دو کشور به نمایش گذاشتند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز تصریح کرد: شهیدان سلیمانی و المهندس جان و خون خود را در راه دفاع از اسلام فدا کردند و اطمینان دارم که خداوند ظالمان را به سزای اعمالشان خواهد رساند.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.