یکشنبه 09 مهر 1402
EN

خبرگزاري

سرپرست حجاج ایرانی: احیای سفر عمره منوط به تامین شرایط آن از سوی عربستان است/ امسال در منا شرمنده حجاج شدیم

سرپرست حجاج ایرانی: احیای سفر عمره منوط به تامین شرایط آن از سوی عربستان است/ امسال در منا شرمنده حجاج شدیم
نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی اعلام کرد: برقراری مجدد سفرعمره برای زائران ایرانی نیاز به تامین مقدمات آن از سوی عربستان سعودی به عنوان کشور میزبان دارد.

حجت الاسلام والمسلمین «سیدعبدالفتاح نواب» امروز یکشنبه در یک نشست خبری مشترک با علی رضا رشیدیان رییس سازمان حج و زیارت در مکه مکرمه افزود: خیل عظیمی از زائران علاقه مند به انجام سفر عمره در ایران وجود دارند اما تحقق این کار نیازمند ایجاد زیرساختهای لازم در عربستان است.

وی یکی از مهمترین زیرساختها را فراهم کردن زمینه حمایت کنسولی از زائران ایرانی بیان کرد و اظهارداشت: باید نمایندگان سیاسی ایران در عربستان حضور داشته باشند تا بتوانند از حقوق شهروندان ایرانی دفاع کنند.

حجت الاسلام والمسلمین نواب افزود: در داخل ایران نیز تصمیم گیری درباره سفر عمره نیازمند برخی تصمیمات فراسازمانی است.

سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد: ما در بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت آمادگی کامل داریم تا در صورت اتخاذ این تصمیم، کار خود را به سرعت انجام دهیم.

وی گفت: اگر اصول حکمت، عزت و مصلحت که مورد تاکید همیشگی رهبر معظم انقلاب اسلامی است، درمورد سفر عمره زائران ایرانی رعایت شود، بعثه و سازمان حج با رضایتمندی کار خود را در این زمینه انجام خواهند داد.

 

* عملیات حج، موفق بود

سرپرست حجاج ایرانی در بخش دیگری از این گفتگو، عملیات حج تمتع امسال را موفقیت آمیز خواند.

وی گفت: خدا را شاکریم که حجاج توانستند اعمال حج خود را بخوبی انجام دهند و برای همه زائرانی که 13 سال است در نوبت اعزام به حج قرار دارند، امید و آرامش ایجاد شد.

حجت الاسلام و المسلمین نواب در این زمینه از نیروهای بعثه، سازمان حج و زیارت، «خادمان ناپیدا و پنهان فراوان» حج و «ملت بزرگ و فداکار ایران» برای کمک به برگزاری موفقیت آمیز مناسک حج تمتع قدردانی کرد.

وی گفت: بیش از 20  سازمان بطور مستقیم در مورد حج خدمتگزاری می کنند و در راس کشورقرار دارند، مقام معظم رهبری با رهبری داهیانه خویش، خط و مشی صحیح را به زائران و خدمتگزاران ارائه می کنند و دغدغه مندانه پیگیر اجرای برنامه ها هستند.

حجت الاسلام والمسلمین نواب، حضور گسترده زائران ایرانی در مساجد مکه را از جمله موفقیتهای حج امسال برشمرد و اظهار امیدواری کرد مسئولین عربستان خدماتی در شان و منزلت زائران ایرانی ارایه کنند.

*امسال در منا شرمنده حجاج شدیم

سرپرست حجاج ایرانی درعین حال با اشاره به خدمات شرکت های سعودی به زائران ایرانی اظهارداشت:  طرفهای سعودی مشتاق هستند تا با کمترین هزینه، بیشترین منافع را برای خود کسب کنند در حالی که باید بدانند هر کاری هزینه ای دارد.

وی افزود: اگر کشوری خود را به عنوان خادم زائران معرفی می کند، باید قبل از آنکه زائر نیاز خود را بگوید، خدمت لازم را به او ارائه کند اما با وجود کارهای زیادی که در عربستان شده، متاسفانه خدمات ارایه شده در تراز زائران خانه خدا و حبیب خدا نیست.

مسئول بعثه مقام معظم رهبری در این زمینه به وضعیت «منا» اشاره کرد و گفت: ما امسال در منا شرمنده حجاج ایرانی شدیم زیرا فضایی که برای اقامت آنها در چادرها پیش بینی شده بود، کافی نبود و سرویسهای بهداشتی آنجا در شرایط مطلوب قرار نداشت.

وی تصریح کرد: هم اکنون خیل عظیمی از ایرانیان علاقه مند به حضور در سرزمین وحی برای انجام سفر عمره وجود دارند و سالها است برای این کار ثبت نام کرده اند اما برای تحقق آن، باید زمینه های لازم میان دو کشور فراهم شود.

نماینده ولی فقیه، علت قطع سفر عمره زائران ایرانی را در فروردین 1394  یادآور شد و گفت: در آن زمان، در حالی که  نمایندگان سیاسی جمهوری اسلامی ایران حضور داشتند، در یک مقر دولتی کشور میزبان به زائر ایرانی توهین شد. حالا در نبود نمایندگان سیاسی از ایران چگونه می توان انتظار داشت برای زائران ایرانی اتفاق ناگواری رخ ندهد.

 

* سهمیه های حج باید منطق روشنی داشته باشد

سرپرست حجاج ایرانی درباره احتمال افزایش سهم ایران در اعزام زائران حج تمتع در سالهای آتی  با توجه به سند توسعه 2030 دولت عربستان در این زمینه اظهارداشت: به دلیل اینکه زائران ایرانی افرادی با فرهنگ، با کرامت و با شخصیت هستند، موسسات ارایه دهنده خدمات به زائران در عربستان همواره از حضور آنان استقبال می کنند.

وی افزود: از سوی دیگر، ما تاکنون نتوانسته ایم به مبانی شیوه سهمیه بندی اضافه حجاج از سوی دولت عربستان دست پیدا کنیم و با این وضعیت، رفتار و برنامه های آتی آنان برای ما مشخص نیست.

حجت الاسلام و المسلمین نواب توضیح داد: برخی می گویند سهمیه حجاج هر کشور بر اساس یک هزارم جمعیت مسلمان آن تعیین می شود درحالی که برخی کشورها به دلیل شرایط اقتصادی خویش هیچگاه از این سهمیه بطور کامل استفاده نمی کنند و در مقابل، در  کشورهایی مثل ایران در یکسال به اندازه 26 سال سهمیه، افراد متقاضی حج ثبت نام می کنند.

وی گفت: با توجه به عدم استفاده برخی کشورها از سهمیه کامل حج خود، عربستان در استفاده از ظرفیت موجود گزینشی عمل می کند و به عنوان مثال، در سال جاری برای کشوری که کمتر از نصف ایران جمعیت داشت 20 هزار سهمیه مازاد حج اختصاص داد در حالی که به ایران با 82 میلیون نفر جمعیت فقط دو هزار سهمیه جدید داد.

سرپرست حجاج ایرانی تصریح کرد: باید این روند دارای چارچوب و منطق روشنی باشد زیرا اگر دولت عربستان بخواهد برنامه 2030 خود را در زمینه حج به روال کنونی پیش ببرد، جایگاه معنوی خود را نزد دیگر ملتها از دست خواهد داد.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده است با بهره گیری از تجربیاتی که در سالهای پس از انقلاب اسلامی بدست آورده و نیروهای فرهیخته ای که در حوزه حج دارد، به کارشناسان ارشد عربستان در این حوزه خدمات مشورتی ارایه دهد.

 

* صاحبنظران به بعثه کمک کنند

حجت الاسلام والمسلمین نواب درباره تغییرات احتمالی در برنامه های بعثه مقام معظم رهبری در برنامه حج سال آینده اظهارداشت: معاونتهای مختلف بعثه و سازمان حج و زیارت در حال بررسی مسایل، مشکلات و چالشهای حج در سال جاری هستند تا با تکیه بر تجربیات آن، تغییرات لازم را در برنامه های سال آینده به عمل آورند.

وی در این زمینه از همه فرهیختگان و افراد صاحبنظر و زائرانی که در حوزه حج صاحب تجربه و دیدگاه هستند، خواست پیشنهادات خود را در اسرع وقت به بعثه مقام معظم رهبری ارسال کنند.

 

* تلاش برای تحقق اخوت دینی و تمدن اسلامی

نماینده ولی فقیه در امور حج وزیارت با اشاره به اینکه معاونت فرهنگی با همراهی روحانیون برنامه های متنوعی برای حرکت درمسیر تحقق شعارحج 98 (حج، خودسازی، اخوت دینی و تمدن اسلامی) در کاروان ها اجرا کرده است، گفت: چکیده پیام های امام امت (رض) و مقام معظم رهبری مبتنی  برخودسازی زائر دراین سرزمین است و زائران با حضور در برنامه های مسلمانان، اخوت دینی را تحقق می بخشند و تمدن اسلامی را هم چشم اندازآینده قرار می دهند و خوشبختانه امسال قدم هایی دراین راستا برداشته شد.

حجت الاسلام والمسلمین نواب نعمت باران در عرفات و منا را یادآور شد که به تلطیف هوا بسیار کمک کرد و برنامه های پیش بینی شده در این دو سرزمین به خوبی برگزار شد .

وی با بیان اینکه طولانی ترین و گرانترین حج در سخت ترین شرایط امسال در حال برگزاری است، افزود: خوشبختانه درصد کاستی ها کم وموفقیت ها فراوان است و همه افرادی که در صحنه حج حضور دارند ماموریت های خود را انجام داده اند.

 

*برنامه های فرهنگی حج امسال

درادامه خبرنگار خبرگزاری صدا وسیما از برنامه های فرهنگی اجرا شده برای زائران سوال کرد که نماینده ولی فقیه گفت: برگزاری 510 برنامه متمرکز و نیمه متمرکز درهتلها و همایش های مختلف و انس و معرفت از جمله اقدامات صورت گرفته تا این تاریخ است.

وی به محدودیت های هتل های مدینه جهت برگزاری جلسات فرهنگی برای کاروان ها اشاره کرد و افزود: زائران در مدینه و مکه با اشتیاق در این جلسات شرکت می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین نواب با بیان اینکه محورهای بیانیه گام دوم انقلاب در برخی برنامه ها لحاظ شده است، گفت: در بحث فعالیت های رسانه ای ارزیابی ها نشان می دهد که گزارش های منتشر شده دررسانه ملی آرامش را به داخل کشور منتقل کرده است و بازخورد آن در دیدار با زائران در هتل ها نیز دیده می شود و زائران تشکر و سپاسگزاری می کنند.

وی افزود: در این بازدیدها بسیاری از زائران می گفتند سلام ما را به مقام معظم رهبری برسانید ما به نیابت ازایشان طواف کردیم و در مسجدالنبی حضور یافتیم و برای ایشان دعا کردیم که قابل ستایش است.

سرپرست حجاج ایرانی با بیان وضعیت منا و عرفات و مشکلات موجود در آن که به گلایه های زائران در بازدیدها منجر شد،  گفت: از طرف وزیر حج و عمره سعودی خواسته ایم که این وضعیت را اصلاح کند .

وی افزود: علاوه بر این گلایه برخی زائران نسبت به  نرخ ارز مسافرتی گله مند بودند که توضیح داده شد ارز مسافرتی با نرخ بازار آزاد همسانی دارد.

مسئول بعثه مقام معظم رهبری همچنین از تلاش رسانه ها برای انعکاس اخبار سرزمین وحی در حج تمتع 98 به ملت ایران و جهان اسلام قدردانی کرد و آن را «کاری بسیاری بزرگ» خواند.

حجت الاسلام و المسلمین نواب همچنین به اشاره به برگزاری مراسم بزرگداشت شهدای منا ومسجدالحرام  در منا تاکید کرد که علاوه بر بعثه و سازمان حج و زیارت، همه کشور باید در جهت احقاق حقوق این عزیزان اقدام کند.

وی افزود: هر حرکتی که این کار را دچار تنش یا تعویق کند مغایر با اهداف شهدا و نظام جمهوری اسلامی ایران است.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

ajbogubr
ajbogubr ﺳﻪشنبه, 19 فروردین,1399 11:20
1
ajbogubr
ajbogubr ﺳﻪشنبه, 19 فروردین,1399 11:37
1
jmqyftcg
jmqyftcg ﺳﻪشنبه, 19 فروردین,1399 11:54
1
vbaahlif
vbaahlif ﺳﻪشنبه, 19 فروردین,1399 12:12
1
vbaahlif
vbaahlif ﺳﻪشنبه, 19 فروردین,1399 12:12
1
vbaahlif
vbaahlif ﺳﻪشنبه, 19 فروردین,1399 13:18
1
vbaahlif
vbaahlif ﺳﻪشنبه, 19 فروردین,1399 13:18
1
Corey
Corey جمعه, 09 آبان,1399 06:23
Great post. I will be dealing with some of these issues as well..
Michael Perez
Michael Perez پنجشنبه, 10 شهریور,1401 22:42
Angelica Oliver
Angelica Oliver شنبه, 12 شهریور,1401 13:57
It's very good
Harvey Bonner
Harvey Bonner یکشنبه, 17 مهر,1401 22:20
Ronny Sample
Ronny Sample ﺳﻪشنبه, 19 مهر,1401 15:05
Jennifer Wilson
Jennifer Wilson پنجشنبه, 21 مهر,1401 22:22
Jill Vincent
Jill Vincent جمعه, 22 مهر,1401 09:05
Erika Price
Erika Price شنبه, 23 مهر,1401 02:58
Coleen Armbruster
Coleen Armbruster یکشنبه, 24 مهر,1401 07:30
Alice Kalman
Alice Kalman پنجشنبه, 28 مهر,1401 19:35
Mallory Navarrete
Mallory Navarrete جمعه, 29 مهر,1401 22:03
Thomas Rhodes
Thomas Rhodes شنبه, 30 مهر,1401 12:15
Rosemary Jones
Rosemary Jones ﺳﻪشنبه, 03 آبان,1401 16:38
Sheree Soto
Sheree Soto چهارشنبه, 04 آبان,1401 16:56
Kristopher Leonard
Kristopher Leonard چهارشنبه, 04 آبان,1401 19:37
John Gibson
John Gibson جمعه, 06 آبان,1401 17:15
Joesph Speer
Joesph Speer ﺳﻪشنبه, 17 آبان,1401 01:07
Claudette Allen
Claudette Allen ﺳﻪشنبه, 17 آبان,1401 14:37
Larry Copeland
Larry Copeland چهارشنبه, 18 آبان,1401 12:42
Thomas Fisk
Thomas Fisk جمعه, 20 آبان,1401 18:25
Christina Warren
Christina Warren شنبه, 21 آبان,1401 23:33
James Campbell
James Campbell جمعه, 27 آبان,1401 18:20
Viola Palmer
Viola Palmer پنجشنبه, 03 آذر,1401 03:42
Antonio Sanchez
Antonio Sanchez جمعه, 04 آذر,1401 00:48
Melaine Campbell
Melaine Campbell یکشنبه, 13 آذر,1401 07:56
Janie Frahm
Janie Frahm جمعه, 18 آذر,1401 05:19
Carolyn Strother
Carolyn Strother ﺳﻪشنبه, 22 آذر,1401 05:07
Marilyn Boggs
Marilyn Boggs جمعه, 25 آذر,1401 18:40
Allison Lockhart
Allison Lockhart دوشنبه, 28 آذر,1401 05:55
Benjamin Taylor
Benjamin Taylor ﺳﻪشنبه, 29 آذر,1401 18:36
Frank Nash
Frank Nash چهارشنبه, 30 آذر,1401 13:47
Joe Alexander
Joe Alexander پنجشنبه, 01 دی,1401 11:49
Anthony Osgood
Anthony Osgood جمعه, 02 دی,1401 05:22
Ruth Lebowitz
Ruth Lebowitz چهارشنبه, 14 دی,1401 10:55
Bernadette Hendrickson
Bernadette Hendrickson چهارشنبه, 14 دی,1401 19:49
Ilda Lilly
Ilda Lilly پنجشنبه, 15 دی,1401 06:00
Anthony Joyce
Anthony Joyce جمعه, 16 دی,1401 11:20
Jeffery Bell
Jeffery Bell شنبه, 17 دی,1401 09:47
Mary Hampton
Mary Hampton ﺳﻪشنبه, 20 دی,1401 15:31
Thomas Ashley
Thomas Ashley چهارشنبه, 28 دی,1401 05:58
Julian Humphrey
Julian Humphrey چهارشنبه, 28 دی,1401 08:06
Alfred Masters
Alfred Masters پنجشنبه, 29 دی,1401 01:59
Constance Edwards
Constance Edwards جمعه, 14 بهمن,1401 02:00
Jennifer Langevin
Jennifer Langevin شنبه, 15 بهمن,1401 22:44
Ronald Spitz
Ronald Spitz ﺳﻪشنبه, 18 بهمن,1401 18:25
Peter Hyde
Peter Hyde یکشنبه, 23 بهمن,1401 13:59
Paula Warner
Paula Warner پنجشنبه, 27 بهمن,1401 15:52
Gracie Anderson
Gracie Anderson جمعه, 28 بهمن,1401 03:13
William Jimenez
William Jimenez ﺳﻪشنبه, 02 اسفند,1401 00:37
Carol Trevino
Carol Trevino پنجشنبه, 04 اسفند,1401 10:20
Tyrone Wilson
Tyrone Wilson جمعه, 05 اسفند,1401 18:14
John Steel
John Steel جمعه, 05 اسفند,1401 22:27
Ellen Jones
Ellen Jones شنبه, 06 اسفند,1401 10:53
Rod Stanley
Rod Stanley شنبه, 06 اسفند,1401 15:43
Joanne Stewart
Joanne Stewart پنجشنبه, 11 اسفند,1401 13:59
Julie Taylor
Julie Taylor جمعه, 12 اسفند,1401 00:01
OKBet download
OKBet download دوشنبه, 29 خرداد,1402 09:47
It’s in point of fact a great and helpful piece of info. I am happy that you shared this useful information with us. Please stay us up to date like this. Thanks for sharing.

My Website: OKBet download