یکشنبه 28 مهر 1398
EN

خبرگزاري

در نشست خبری امروز مدیرحج و زیارت استان: افزایش 17 درصد حاجیان حج تمتع در خراسان جنوبی

در نشست خبری امروز مدیرحج و زیارت استان: افزایش 17 درصد حاجیان حج تمتع در خراسان جنوبی
مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی گفت: امسال ۲ هزار و ۵۰۰ زائر در قالب ۱۷ کاروان از این استان به حج تمتع اعزام می شوند که این آمار نسبت به تعداد زائران سال قبل ۱۷ درصد رشد دارد.

مدیرحج و زیارت استان در نشست خبری امروز با اعلام این خبر افزود: ۲۵۰۰ زائر و عوامل اجرایی امسال در قالب ۱4 کاروان اهل تشیع و ۲ کاروان اهل تسنن امسال از فرودگاه بین المللی بیرجند به حج تمتع اعزام می شوند.

ابوالفضل نوفرستی افزود: امسال زائران حج خراسان جنوبی از فرودگاه بین المللی بیرجند به مقصد مدینه از طریق شرکت هواپیمایی ایران ایر پرواز می‌کنند و پس از پنج روز وارد مکه برای انجام مناسک حج خواهند شد.

نوفرستی ۲۵ تا ۲۹ تیر را تاریخهای اعزام زائران استان اعلام کرد و افزود: پرواز های برگشت زوار نیز از 4 تا ۸ شهریور خواهد بود.
وی میانگین سنی حجاج خراسان جنوبی را ۵۵ سال دانست و افزود: از وجود زائر ۱۲ ساله حج تمتع به عنوان کوچک‌ترین زائر امسال در استان خبر داد و گفت: مسن‌ترین زائر نیز امسال ۹۱ سال سن دارد و ۵۴ درصد زائران را نیز بانوان تشکیل می‌دهند.

مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی با بیان اینکه امسال یک کاروان زائران مشهد از فرودگاه بیرجند اعزام می‌شوند گفت: برگشت زائران از چهارم شهریورماه آغاز به مدت چهار روز ادامه خواهد داشت اما لازم است که زائران برنامه استقبال و پذیرایی خود را از این تاریخ‌های اعلام شده ۲ روز دیرتر اعلام کنند.

وی به لزوم آموزش زائران قبل از اعزام اشاره کرد و ادامه داد: تاکنون علاوه بر همایش‌های توجیهی در شهرستان‌های بیرجند، قاین، فردوس، طبس، سرایان و بشرویه، ۱۰ جلسه آموزش کاربردی نیز برگزار شده و ۳ جلسه نیز در مدینه و مکه آموزش داده می‌شود.

نوفرستی با بیان اینکه در مجموع ۴۷ هزار نفر ساعت آموزشی ویژه زائران حج تمتع برگزار می‌شود افزود: آموزش‌های به صورت میدانی در قالب پیاده روی، مناسک رمی جمرات و ازدحام جمعیت است تا زائران به خصوص کسانی که برای بار اول سفر خارج کشور می‌روند آمادگی کامل کسب کنند.

نوفرستی با اشاره به اینکه پس از انجام مراسم حج در سال گذشته ۱۹ کارگروه آسیب شناسی حج در سازمان حج و زیارت کشور برای خدمات دهی بهتر به زائران برگزار شده است، که خراسان جنوبی نیز به عنوان عضو این کارگروه‌ها برخی نقاط قوت و ضعف سفرهای سال قبل را شناسایی و اعلام کرده است تا برای مراسم حج امسال رفع شود.

وی از پرداخت عوارض خروج از کشور بصورت الکترونیکی خبر داد و افزود: زائران می توانند با مراجعه به درگاه پرداخت سایت سازمان امور مالیاتی و یا از طریق اپلیکیشن های بله و ایوا برای پرداخت عوارض خروج از کشور اقدام کنند.

نوفرستی با تاکید بر اینکه ۱۴ قلم دارو ممنوعه به زائران اعلام شده است اظهار داشت: توصیه می شود  اگر زائری احتیاج به داروی خاصی داشت تاکید می شود نسخه مخصوص ممهور به مهر پزشک کاروان همراه داشته باشند.

وی با بیان اینکه از مهمترین موارد منع خروج زائران از کشور بحث همراه داشتن مواد مخدر و اقلام ممنوعه است افزود: انتظار می‌رود زائران با دقت بیشتر در این مسئله از بروز هرگونه مشکلی پیشگیری کنند.

مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی به همکاری ۱۹ دستگاه اجرایی با حج و زیارت اشاره کرد و یادآور شد: با تعامل خوب این نهادها در استان آموزش‌های میدانی انجام شده است و پست نیز برای ارسال بار حجاج همچون سال‌های قبل آمادگی کامل دارد.
وی از کمک ۱۰۰ میلیون تومان زائران خانه خدا برای کمک به سیل زدگان کشور خبر داد و افزود: امسال نیز در حرکت خودجوش زائران خراسان جنوبی بخشی از هزینه‌های ولیمه حج را صرف امور عام المنفعه کرده‌اند که کمک به سیل زدگان در اولویت این کمک‌ها بوده است.

نوفرستی همچنین بر لزوم آگاهی شهروندان از مشکلات کاروان‌های آزادبر عتبات عالیات نیز تاکید کرد و افزود: افرادی هستند که به دنبال سودجویی اقدام به اعزام زائران عتبات می‌کنند در صورتی که صلاحیت نداشته شهروندان باید مراقب اینگونه اعزام‌ها باشند.

وی از تشکیل ۹ پرونده و معرفی آن به دادگاه خبر داد و اظهار داشت: لازم است که افراد قبل از اعزام و ثبت نام از صحت و سقم افراد اعزام کننده اطلاع پیدا کنند.

مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی با بیان اینکه افراد سودجو با بهانه قیمت پایین‌تر نسبت به جذب زائر اقدام می‌کنند ادامه داد: اگر کسی توان پرداخت هزینه سفر عتبات را نداشته باشد شرکت‌های زیارتی به صورت قسطی اعزام انجام می‌دهند.

وی گفت: ثبت نام زائران اربعین نیز از روز عرفه آغاز می‌شود که امسال تشرف به صورت کاروانی و شبه کاروانی خواهد بود.

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.