یکشنبه 06 خرداد 1403
EN

خبرگزاري

برقراری عمره مفرده هنوز قطعی نیست/ منتظر نظر مقامات کشور هستیم

برقراری عمره مفرده هنوز قطعی نیست/ منتظر نظر مقامات کشور هستیم
نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با بیان اینکه برقراری عمره مفرده هنوز قطعی نیست، گفت: ما شرایط ایران برای از سرگیری عمره مفرده را مطرح کردیم اما برای برپایی عمره مفرده منتظر نظر مقامات کشور هستیم.

حجت‌الاسلام سیدعلی قاضی‌عسکر نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به برقراری عمره مفرده، اظهار داشت: ما شرایط خود را به مسؤولان سعودی اعلام کردیم اما این امر به معنای برقراری عمره مفرده نیست، چرا که مذاکره رسمی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه پذیرش شرایط ایرانی از سوی مسؤولان حج سعودی به معنای برقراری عمره مفرده نخواهد بود، گفت: ما برای برقراری عمره مفرده منتظر نظر مقامات کشور هستیم، به طوری که حتی اگر سعودی‌ها شرایط ما که مهم‌ترین آن‌ها تأمین امنیت، عزت و کرامت ایرانیان است، بپذیرند اما رهبر معظم انقلاب و دولت نسبت به برقراری عمره مفرده تمایلی نشان ندهند، به طور حتم عمره مفرده از سر گرفته نخواهد شد.

 نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه ما هنوز برای برپایی عمره مفرده به نتیجه قطعی نرسیده‌ایم، خاطر نشان کرد: در این دو سال که حج تمتع برقرار شد رفتار سعودی‌ها با ایرانیان خوب بود و حادثه تلخی هم نداشتیم به همین دلیل شرایط ایران برای برقراری عمره مفرده را مطرح کردیم.

سرپرست حجاج ایرانی با بیان اینکه برقراری حج تمتع پس از فاجعه منا نیز با نظر مقام معظم رهبری صورت گرفت، گفت: عمره مفرده دو بخش دارد، بخشی زیارتی و بخشی نیز وابسته به روابط دو کشور است، اما در مورد حج تمتع که واجب شرعی تلقی می‌شود، موضوع فرق دارد به طوری که ما نمی‌توانیم حج تمتع را مگر به اذن مراجع تقلید و رهبر معظم انقلاب قطع کنیم. بر همین اساس حج تمتع با موافقت و نظر مراجع تقلید و با دستور مکتوب مقام معظم رهبری پس از یک سال وقفه برپا شد.

حجت‌الاسلام قاضی‌عسکر با اشاره به اینکه برای برقراری عمره مفرده هم منتظر نظر رهبری و دولت هستیم، افزود: با توجه به اینکه روابط سیاسی بین عربستان و ایران قطع شده است اما با تفاهم‌نامه‌ای که با دولت سعودی‌ داشتیم حج تمتع در دو سال اخیر به خوبی برگزار شد و به زودی موضوع شهدای مسجدالحرام به نتایجی خواهد رسید که امیدواریم تا چند روز آینده این بخش از مشکل ما با سعودی‌ها برطرف شود تا بتوانیم به درستی پیگیر مشکل خانواده شهدای منا شویم.

در سفر حج تمتع امسال مسؤولان کشور در جلساتی با متولیان حج عربستان، شرایط ایران برای برپایی مجدد عمره مفرده را مطرح کردند که تا حدودی با موافقت طرف سعودی مواجه شد تا جایی که حتی اخباری مبنی بر برقراری عمره مفرده مخابره شد.

برچسب ها : عمره مفرده