ﺳﻪشنبه 28 خرداد 1398
EN

خبرگزاري

نام نویسی قانونی عتبات فقط در ۲۳۰۰ دفتر زیارتی مجاز در کشور انجام می‌شود

نام نویسی قانونی عتبات فقط در ۲۳۰۰ دفتر زیارتی مجاز در کشور انجام می‌شود
حمید محمدی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، درباره معضلات اعزام کاروان‌های غیرمجاز از سوی آزادبرها برای زائرین گفت:‌ در کشورمان ضوابط، مقررات و قوانینی وجود دارد به طوری که هر فردی بر اساس فعالیت خود از صنف مربوطه و مرجع و متولی اصلی آن حرفه و شغل مجوز یا پروانه کسب را دریافت می‌کند. برای مثال اگر کسی می‌خواهد فعالیت گردشگری یا دفتر گردشگری داشته باشد باید مجوز لازم را از سازمان میراث فرهنگی دریافت کند.
وی افزود: براساس قوانین و مقررات موجود هر کسی که قصد فعالیت در حوزه زیارت دارد باید از سازمان حج و زیارت مجوزهای زیارتی که موسم به بند «پ» است را دریافت کند.

سرپرست سازمان حج و زیارت اظهار داشت: هم‌اکنون 2300 دفتر زیارتی در سراسر کشور براساس قوانین کشور و استانداردها، شاخص‌ها و مقررات سازمان حج و زیارت مجوز تأسیس دفتر زیارتی را دریافت کردند و این دفاتر تنها مراکزی هستند که قانوناً می‌توانند در این حوزه فعالیت کنند.

وجود مشخصات 2300 دفتر زیارتی در سایت حج و زیارت 

وی تصریح کرد:‌ سازمان حج و زیارت به عنوان متولی امر مقاصد زیارتی در خارج از کشور، باید سازوکار فعالیت آنها را هم فراهم کند. مشخصات و اطلاعات تمامی این 2300 دفتر زیارتی در سایت سازمان حج و زیارت قابل دسترسی است.

محمدی خاطرنشان کرد:‌ هم‌اکنون در عرصه عتبات عالیات متأسفانه افراد و مجموعه هایی خارج از ضوابط، قوانین و مقررات ورود کرده‌اند وبه صورت غیرمجاز کاروان به عراق اعزام می کنند که از این رهگذر مشکلاتی برای زائرین بوجود آمده است.

وی در پاسخ به سؤالی در خصوص اظهارات عده‌ای مبنی براینکه باید اجازه اعزام زائر به همه افراد و گروه‌ها داده شود، گفت: مگر هر کسی می‌تواند در هر حوزه‌ای بدون رعایت قانون و داشتن مجوز وارد شود؟ در عرصه زیارت همان 2300 دفتر زیارتی که مجوزهای قانونی را دارند قانونا باید فعالیت کنند.

31 استان کشور دارای یک شرکت واحد و مرکزی کارگزاران زیارتی

 سرپرست سازمان حج و زیارت تصریح کرد: این 2300 دفتر زیارتی در تمامی نقاط کشور توزیع شده‌اند. به عنوان مثال بیش از 250 دفتر زیارتی در استان اصفهان است که آنها به صورت مستقل یک اتحادیه تحت عنوان شرکت مرکزی کارگزاران زیارتی استان اصفهان را تشکیل داده‌اند، شبیه به همین شرکت در سایر استان‌ها نیز وجود دارد. شرکت‌های مرکزی که کاملا خصوصی و متعلق به دفاتر زیارتی هستند بخشی از کارهای بزرگ اعزام زایرین به عتبات را انجام می‌دهند.

محمدی گفت:‌ در مباحث کلان کشور هم برخی کارها از عهده 31 شرکت استانی کارگزار زیارتی خارج است به همین دلیل آنها یک شرکت بزرگتر را در سطح ملی به نام شرکت شمسا (شرکت مرکزی سراسری کارگزاران) تاسیس کرده‌اند. به عبارت دیگر این شرکت متعلق به 2300 دفتر زیارتی است.

خدمات زیارتی در عراق فقط توسط شمسا

 وی افزود: کار تصدی‌گری و اجرای کار اعزام به مجموعه دفاتر زیارتی سپرده شده و سازمان حج و زیارت هم تنها وظیفه مدیریت و نظارت کلان بر آنها را برعهده دارد به طوری که ثبت‌نام، گرفتن ویزا و حمل‌ و نقل زائر به مرزها توسط دفاتر زیارتی استانی انجام می‌شود اما با تقسیم وظیفه انجام شده، خدمات در عراق توسط شرکت شمسا صورت می‌گیرد. لذا می‌توانیم بگوییم تمامی اقدامات اعزام زائر و ارایه خدمات به آنها در عراق توسط بخش خصوصی انجام شده و سازمان حج و زیارت بر تمامی اقدامات نظارت دارد.

سرپرست سازمان حج و زیارت گفت: بخش خصوصی (دفاتر زیارتی) که با سرمایه‌گذاری دفتر در اختیار گرفته و کارمند استخدام کرده و هزینه‌های جاری فراوانی را متقبل می‌شود حق و حقوقی دارد که نباید کسی به این حقوق تجاوز کند.

زائران عتبات کد کارگزاری را از دفاتر زیارتی بخواهند 

محمدی در خصوص چگونگی ثبت نام در کاروان‌ها ی مجاز خاطرنشان کرد: هر زایری که می‌خواهد برای تشرف به عتبات ثبت‌نام کند می‌تواند در ابتدای امر به سایت عتبات حج و زیارت مراجعه کرده و اطلاعات دفتر زیارتی مدنظرش را جستجو کند تا از صحت و سقم این دفتر زیارتی و کد کارگزاری آن مطلع شود.

وی گفت: دفاتر زیارتی دارای تابلو، مجوز سازمان حج، شناسه و کد کارگزاری رسمی است لذا زائرین می‌توانند شماره کارگزاری را از دفتر زیارتی در ابتدای ثبت‌نام بخواهند. ضمن اینکه برخی افراد و مجموعه های غیر مجاز هم متأسفانه در تبلیغات خود از نام و عنوان سازمان حج زیارت سواستفاده می‌کنند، لذا باید مراقب این موضوع بود.

سرپرست سازمان حج و زیارت درباره هزینه‌های کمتری که آزادبرهای عتبات عالیات از زائرین دریافت می‌کنند، تصریح کرد: شاید این هزینه در ظاهر کمتر به نظر برسد اما عملاً واقعیت ندارد.

دریافت تمامی هزینه‌های سفر قانونی به عتبات قبل از سفر 

محمدی گفت: سازمان حج و زیارت توسط کمیته‌های مختلف خود بر فرآیند قیمت‌گذاری نظارت دارد و به هیچ‌وجه کسی نمی‌تواند یک ریال مازاد بر هزینه اعلام شده در طول سفر از زائر دریافت کند زیرا تمامی هزینه‌ها قبل از اعزام دریافت شده است.

وی افزود: متأسفانه آزادبرها بخش‌هایی از هزینه‌های عتبات عالیات را به زائرین اطلاع‌رسانی نکرده و در عراق به آنها اعلام می‌کنند که اگر کسی می‌خواهد فلان شهر زیارتی برود باید هزینه اش را پرداخت کند.

سرپرست سازمان حج و زیارت تصریح کرد: استاندارد خاصی توسط سازمان حج و زیارت مبنی بر 7 شب اقامت در عراق تعریف شده است. اما آزادبرها با سواستفاده از زائرین اقامت آنها را در عراق به 6 شب رسانده و برای مثال زیارت شهر کاظمین را به صورت عبوری و عدم اقامت در آن شهر انجام می‌دهند.

طبق استاندارد سازمان حج و زیارت برای هر کاروان 40 نفره 17 اتاق

 محمدی خاطرنشان کرد:‌ استاندارد خاصی در سازمان حج و زیارت در حوزه مسکن وجود دارد به طوری که برای هر کاروان 40 نفره باید 17 اتاق تخصیص یابد در حالی که آزادبرها برای کاهش هزینه‌شان این تعداد را به 15 و یا 13 اتاق کاهش می‌دهند. در حالی که خدمات ارائه شده به زائر کمتر شده است.

وی تصریح کرد: کمیته تغذیه و بهداشت سازمان حج و زیارت هم با دقت و وسواس زیاد جزئیات تمامی غذاها و مسائل بهداشتی آن را شامل مصرف سرانه گوشت سفید، قرمز و‌ آبزی تعریف کرده است ضمن اینکه کیفیت آن هم کنترل می‌شود.

سرپرست سازمان حج و زیارت با بیان اینکه تمامی گوشت‌های قرمز مصرفی باید گرم و حتی نوع ماهی مصرفی هم مشخص باشد، افزود: به راحتی می‌توان تفاوت گوشت مصرف شده در برخی از مجموعه های غیرمجاز را دید. بعضا آنها گوشت سرد گاو بی کیفیت، مصرف می‌کنند. در حالی که این تفاوت برای زایر به سهولت قابل روئیت نیست.

پوشش بیمه‌ای دیه 200 میلیونی برای هر زائر قانونی عتبات

محمدی اظهار داشت: بحث امنیت، بیمه و درمان برای سازمان حج و زیارت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که این موضوع مورد توجه مجموعه های غیرمجاز نیست. برای مثال پوشش بیمه زائر فوت شده در ایام عادی پرداخت 200 میلیون تومان دیده است در حالی که خیلی از کاروان‌های غیرمجاز زائر را یا بیمه نکرده و یا پوشش بیمه‌ای بسیار پایینی دارند.

سرپرست سازمان حج و زیارت تصریح کرد: متاسفانه کاروان‌های غیرمجاز خدمات درمانی خاصی ندارند. این در حالی است که مراجعه ساده به مراکز درمانی و بیمارستان‌های عراق حداقل 100 دلار هزینه در بر دارد.

کاروان‌های غیرقانونی و آزادبر خدمات امنیتی در عراق ندارند 

وی ادامه داد: با سازوکار و هماهنگی انجام شده بین سازمان حج و زیارت، دولت عراق و مسئولین امنیتی، قراردادهای ویژه‌ای را با شرکت‌های امنیتی منعقد کرده است و این افراد کاروان‌های زیارتی سازمان حج و زیارت را مشایعت می‌کنند که این موضوع می‌تواند امنیت و آرامش زائر را در پی داشته باشد. در حالی که کاروان‌های غیرمجاز به هیچ وجه چنین خدمات امنیتی را ندارند.

محمدی گفت: سازمان حج و زیارت با اینکه اعزام کاروان‌های عتبات انحصاری شود کاملاً مخالف است و تأکید می‌کند که باید کار اعزام به عتبات توسط بخش خصوصی یعنی همان 2300 دفتر زیارتی که قانوناً مجوز فعالیت زیارتی دارند انجام شود نه افرادی که بدون مجوز و برخلاف قانون این کار را انجام می‌دهند.

وی درباره احتمال افزایش 2300 دفتر زیارتی که تحت نظارت سازمان حج و زیارت دارند، گفت: درخواست‌‌های متعددی از شهرهای مختلف برای کسب مجوز تأسیس دفتر زیارتی وجود دارد اما طبیعتاً آنها باید واجد شرایط لازم بوده تا توانمندی‌ آنها ثابت و آموزش‌های لازم را طی کنند.

سازمان حج و زیارت مسئول دفاع از حقوق 2300 دفتر زیارتی و قانونی است

سرپرست سازمان حج و زیارت خاطرنشان کرد: تمامی دفاتر و افراد فعال در دفاتر زیارتی در سازمان حج و زیارت پرونده داشته و به صورت مرتب عملکرد آنها بررسی می‌شود و آنها باید در قبال نقاط ضعف پاسخگو باشند. ضمن اینکه اگر عملکرد بدی هم وجود داشته باشد قطعاً به سرعت رسیدگی خواهد شد.

محمدی تصریح کرد:‌ سازمان حج و زیارت خود را مسئول می‌داند که از حقوق 2300 دفتر زیارتی دفاع کند و با تمسک به بسترهای قانونی می‌کوشد تا مانع از حضور افراد غیرقانونی در این مسیر شود.

وی درباره تبعات فعالیت آزادبرها جهت اعزام کاروان‌های غیرمجاز به عتبات گفت:‌ سازمان حج و زیارت متولی اقدامات خود در جهت افزایش ظرفیت، بهبود خدمات و فعالیت مطلوب‌تر 2300 دفتر زیارتی است اما برخورد با آزادبرها و کاروان‌های غیرمجاز وظیفه ضابطین قانون است. ما تلاش می‌کنیم تا کار خود را به بهترین وجه انجام دهیم.

سازمان حج و زیارت هیچگونه اطلاعاتی راجع به کاروان‌ها و آزادبرها ندارد

سرپرست سازمان حج و زیارت افزود: سازمان حج و زیارت قطعاً با مشورت‌های لازم با دستگاه‌های متولی جهت برخورد با فعالیت‌های آزادبرها که کاروان غیرمجاز به عتبات می‌برند را انجام می‌دهد.

محمدی گفت: سازمان حج و زیارت نمی‌تواند درباره موضوعات تلخ و ناگواری که در عتبات عالیات در خصوص کاروان‌های غیرمجاز رخ می‌دهد اقدامی نکرده و اطلاعاتی را به مردم ندهد. اما این در حالی است که سازمان از ابتدای امر هیچگونه اطلاعاتی را در خصوص زائرین عزیزی که از طریق مجموعه های غیرمجاز مشرف می شوند ندارد تا جزئیات حوادث را اطلاع‌رسانی کند. در حالی که تمامی اطلاعات کاروان‌های تحت مدیریت سازمان حج و زیارت از ابتدا تا انتها در اختیار ما است.

وی اظهار داشت: زیرساخت‌های عراق به ویژه در بخش مسکن بسیار ضعیف و محدود است اما با وجود عدم رضایت کامل ما از این موضوع، قطعاً مشکلاتی در این بخش وجود دارد اما با این حال کمیته مسکن سازمان حج و زیارت استانداردهایی را در خصوص محل استقرار زائرین ایرانی در نظر گرفته و هتل های مورد استفاده باید این استانداردها را داشته باشند در حالی که غیرمجازها الزامی به رعایت این شاخص‌های ندارند.

مسئولیت کنسولگری ایران در عراق از حقوق زائران ایران در صورت بروز حادثه

محمدی تصریح کرد: متأسفانه برخی افراد فرصت طلب به بهانه سفر ارزان قیمت، از زایرین عتبات سواستفاده مالی می‌کنند. سازمان حج و زیارت فقط پاسخگوی افرادی است که از طریق سازمان به عتبات اعزام می‌شوند.

سرپرست سازمان حج و زیارت گفت: کنسولگری‌های جمهوری اسلامی ایران در عراق مسئولیت صیانت از حقوق شهروندان و زائرینی ایرانی را برعهده دارند و اگر حادثه و مشکلی برای زائرین در عراق به وجود آید این عزیزان امور آنان را مسئولانه پیگیری می‌کنند.

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

lacoste shoes
lacoste shoes چهارشنبه, 10 مرداد,1397 16:05
lebron shoes

celine purse

fitflops clearance

prada handbags

air max 97

ugg

polo ralph lauren

pandora jewelry

ferragamo shoes men

adidas shoes

supreme

jordan shoes

uggs for women

fitflop sale

chrome hearts bracelet

longchamp backpack

new balance 574

ultra boost

Hermes Belts

ultra boost

nike air vapormax

adidas superstar shoes

mbt

birkenstock sale

red bottoms

longchamp bag

mcm wallet

pandora charms

ray ban eyeglasses

salvatore ferragamo shoes

huarache

salomon skis

pandora jewelry official site

curry 4 shoes

womens north face jacket

pandora bracelet

adidas originals ultra boost

barbour coats

ugg,ugg slippers

nike vapormax

rihanna puma shoes

birkenstock outlet

curry 4 shoes

swarovski bracelet

chrome hearts bracelet

moncler jacket womens

goyard bag

prada handbags

air max 95 mens

under armour outlet

jordan 11

kyrie

didas ultra boost

jordan

oakley eyeglasses

mont blanc outlet

air jordan

fitflop sandals

cheap oakley sunglasses

skechers shoes

burberry

pandora,pandora charms

ray ban sunglasses

harden shoes

nike outlet

nike air max 97

skechers

asics outlet

ecco outlet

moncler coat

air max 90

chrome hearts pendant

lacoste sale

balenciaga shoes

skechers

adidas nmd womens

ray ban eyeglasses

goyard bag

air max

yeezy shoes

nike air max

burberry shirt

true religion jeans men

mcm

north face vest

off white nike

kate spade

kate spade handbags

kate spade outlet

Pandora Rings

yeezy shoes

nike air max

michael kors outlet

nike air max 270

hermes belt men

jimmy choo

burberry bags

moncler jacket

moncler jacket mens

nike air huarache

pandora jewelry official site

fitflop sale

pandora rings

salomon xa pro 3d

kd 9

moncler coat

coach handbags

louboutin

balenciaga sneakers

pandora bracelet

mulberry handbags

christian louboutin

nike air max 95 mens

uggs for women

polo ralph lauren

swarovski bracelet

adidas nmd

barbour coats

air max 2018

air max 270

moncler jacket womens

yeezy

air max 97 mens

nike air max 95

nike kd

pandora bracelet

bvlgari ring

adidas yeezy

christian louboutin

mulberry

Yeezy

nike air max

Salomon Shoes

supreme clothing

pandora jewelry

jordan 11

air max 270

nike air max 90

kevin durant shoes

coach bags

salomon shoes

nmd

kyire 3

asics shoes

yeezy boost 350

ray ban

air max 95

jordan retro

ed hardy clothing

cartier love ring

true religion

valentino sneakers

polo ralph lauren

lebron 15

michael kors bags

ralph lauren

yeezy

pandora jewelry
philipp plein shoes
philipp plein shoes ﺳﻪشنبه, 20 آذر,1397 00:32
salomon shoes

pandora rings

kate spade

adidas shoes

red bottoms

philipp plein outlet

red bottoms

bottes ugg

adidas yeezy

yeezy boost 750

lebron 16

chaussure louboutin

skechers

jordan 11

chaussure salomon

ugg bottes

adidas originals nmd

jordan 11 space jam

ultra boost uncaged

adidas chaussure

new lebrons

air jordan 11 retro

goyard wallet

philipp plein t shirt

golden goose sneakers

off white clothing

yeezy boos

louboutin

vans shoes

louboutin shoes

adidas zx flux

goyard tote

adidas nmd

adidas flux

ugg

air max 97

balenciaga bag

pandora bracelet

yeezy boost 350

kevin durant shoes

doudoune moncler

jordan 11

nike air max 90

fila mens shoes

jordan shoes

kd 11

jordan retro 11

adidas shoes

fjallraven kanken

adidas superstar

fila shoes

pandora jewelry

mizuno wave rider

ugg boots

fjallraven backpack

pandora

pandora

nike air max

adidas yeezy

yeezy boost 350

curry 5

jordan shoes

skechers

nike

adidas canada

salomon speedcross

giuseppe

christian louboutin shoes

yeezy

moncler coat

yeezy boost

birkenstock shoes

moncler

yeezy boost 350

birkenstock

mizuno running shoes

adidas

jordan retro

pandora bracelet

longchamp bag

nike vapormax

ugg uk

giuseppe zanotti sneakers

moncler femme

adidas shoes

christian louboutin uk

pandora jewelry

golden goose sneakers sale

adidas chaussure

air max

ugg boots

yeezy trainers

skechers shoes

kate spade outlet

air max

pandora jewelry

nike air max 97

balenciaga

bague pandora

chaussures skechers

goyard

Adidas Nmd Femme

goyard tote

pandora rings

nike air max 2019

pandora charms

pandora bracelet

moncler coat

adidas ultra boost

longchamp handbags

pandora uk

jordan 11 space jam

curry

salomon shoes

christian louboutin

salomon speedcross 4

fitflop shoes

kate spade handbags

christian louboutin

yeezy boost

adidas yeezy

nike

nike fr

nike outlet

christian louboutin

air jordan

balenciaga shoes

yeezy boost 350

kate spade handbags

golden goose

moncler jacket

eqt

nike basketball shoes

off white clothing
Lauren Ralph Lauren
Lauren Ralph Lauren شنبه, 28 اردیبهشت,1398 14:21
Pandora

Pandora

Supreme Shoes

Cartier Love Bracelet

Vans Canada

Adidas Superstar

Salvatore

Michael Kors Handbags

Kate Spade Bags

Supreme Canada

Balenciaga Shoes

Goyard

Karen Millen UK

Vibram Shoes

Nike Air Max 97

Birkenstock Sale

Nike

Skechers Go Walk

Suicoke Shoes

Champion Hoodie

Jimmy Choo Heels

Balenciaga Sneakers

Supreme Shirt

Skechers Shoes

Polo Ralph Lauren

Birkenstock Sandals

Vans Trainers

Ecco Shoes For Women

Converse Canada

Asics

Christian Louboutin

Coach Purses

Birkenstock Canada

High Top Vans

Balenciaga Trainers

Nike Air Max

Red Bottom Shoes

Karen Millen Outlet

Nike Uptempo

Fitflop UK

Air Jordan

Hydro Flask Sale

Fjallraven Backpack

Pandora Bracelet

Christian Louboutin Heels

Vibram

Golden Goose Sneakers Sale

Champion Hoodie

Hydro Flask 32 OZ

Karen Millen Outlet

Golden Goose

Coach Outlet

Kate Spade Bags

Asics Shoes

Fila Shoes Womens

Harden Shoes

Adidas Boost

Fred Perry Shoes

Pandora Bracelet

Red Bottom Shoes

Toms Womens Shoes

Puma Canada

Fila Disruptor 2

Balenciaga Bags

Fjallraven Kanken Backpack

ED Hardy

Christian Louboutin UK

Bape

Lauren Ralph Lauren

Supreme Shirt

Nike Air Max 90

Coach Bags

Mizuno Wave Rider

Fila Sneakers

Giuseppe Zanotti Sale

Nike

Pandora

Salomon

Bape Clothing

Yeezy Shoes

Bape Sweatshirt

Longchamp Outlet

MCM Purse

Champion T Shirt

Nike Canada

North Face Outlet

Bottega Veneta

Asics Canada

Yeezy Boost 350

Clarks Shoes

Fjallraven Kanken Backpack

Golden Goose Sneakers Sale

Michael Kors Handbags

Burberry Belt

Yeezy Boost

Bape Hoodie

Mont Blanc

Off White T Shirt

Red Bottoms

Ralph Lauren

Pandora Rings

Longchamp

Air Jordan 11

Birkenstock Sale

Bape Shorts

Birkenstock

Jordan 11

Lebron Shoes

Pandora Charms

Mulberry Bayswater

Golden Goose Shoes

Vans Old Skool

Curry Shoes

Birkenstock Sandals

Adidas Superstar

Converse UK

New Balance 574

Birkenstock

Yeezy 750

Aike Air Max 270

Adidas Ultra Boost

Fjallraven

Fjallraven Sale

Yeezy Boost 350 V2

Giuseppe Zanotti Sale

Ferragamo

Balenciaga

Fjallraven Bags

Goyard

Kyrie 5 Shoes

Adidas Superstar

CK Underwear

Converse Shoes

Swarovski

Bvlgari Ring

Longchamp

Salomon Shoes

Coach Handbags

Kate Spade Purses

Yeezy Supply

Salomon Speedcross 5

Fitflop Sale

Jimmy Choo Shoes

Nike UK

Pandora Charms

Zanotti

KD 11 Shoes

KD 11 shoes

Coach

Fitflop

Lebron 16

Off White Shoes

Curry 5

Pandora Charms

Polo Ralph Lauren Outlet

Fjallraven Kanken

Jordan 11

Supreme Shirt

Air Max 97

Champion Sweater

Nike Shox

Red Bottom Shoes

Nike Kyrie

Off White Sneakers

Red Bottoms
11
11 پنجشنبه, 23 خرداد,1398 16:16