پنجشنبه 15 خرداد 1399
EN

خبرگزاري

23 شهریور؛ اعزام بیش از 800 زائر به سرزمین وحی

  • 13 شهریور 1392
  • 14:22
  • 1 دیدگاه
  • 430 بازدید
  • Article Rating
23 شهریور؛ اعزام بیش از 800 زائر به سرزمین وحی

مدیرحج و زیارت خراسان جنوبی در نشست خبری در جمع خبرنگاران از اعزام 842 زائر استان به حج تمتع در 23 شهریورماه خبر داد

ابوالفضل نوفرستی مدیرسازمان حج و زیارت خراسان جنوبی در این نشست به حوزه های فعالیت این سازمان اشاره کرد و گفت: مهمترین بخش کاری این سازمان حوزه حج تمتع است که در ایام خاصی، مناسک آن در کشور عربستان انجام می شود و حوزه دیگرهماهنگی، انجام و ساماندهی امور زائران عمره مفرده و پرمشغله ترین حوزه نیز اعزام زائر به عتبات عالیات می باشد که به دلیل حضور استکبار جهانی در سوریه از اعزام زائر به مکانهای زیارتی این کشور محروم هستیم.

وی مهمترین دغدغه خدمتگزاران زائرین در دفاتر، شرکتها و کاروان های زیارتی را خدمت بیشتر به زائرین و کسب رضایت آنان دانست و افزود: خراسان جنوبی از لحاظ دارا بودن زائر جزء استانهای متوسط کشور است که مردم آن حلال ترین درآمد خود را در بهترین راه یعنی زیارت بیت ا...الحرام، مصرف می کنند.

وی از اعزام 842 زائر در قالب 8 کاروان در سال جاری به حج تمتع خبر داد و گفت: از این جمعیت یک کاروان 92 نفری به خواهران و برادران اهل سنت اختصاص دارد، این کاروان ها شامل 428 زائر مرد و 416 زائر زن که بزرگترین آنان محمدحسین جعفری با 94 سال سن و جوانترین زائر نیز رضا مرتضوی با 23 سال سن می باشند.

مدیر حج و زیارت استان حج امسال را متفاوت با سال های گذشته دانست و گفت: امسال به دلیل طرح توسعه حرم و کوچک شدن حوزه مطاف، 20 درصد از زائرین تمامی کشورها کاسته شده که این امر شامل خراسان جنوبی نیست به دلیل آن که زائران استان در موعد مقرر ثبت نام قطعی خود را انجام دادند.

وی به شرایط اعزام زائران استان اشاره کرد و افزود: تمامی زائران مدینه اول هستند و با پرواز سعودی، 23 شهریور از فرودگاه شهیدهاشمی نژاد مشهد اعزام خواهند شد.

وی مزایای مدینه اول بودن را حضور بیشتر زائر در سرزمین وحی و ادامه آموزشها دانست و مدت زمان سفر را 32 تا 35 روز اعلام کرد.

 نوفرستی میانگین سنی زائران استان را 60 سال بیان کرد و گفت: زائران استان به همراه زائران استانهای خراسان شمالی و رضوی، بخشی از کاروانهای تهران، اصفهان، هرمزگان، تبریز در منطقه 4 مکه حضور خواهند داشت که این منطقه خلوت ترین راه مواصلاتی مکه با عرفات، مشعر و منی و همچنین نزدیک ترین منطقه به مسجدالحرام می باشد.

وی افزود: کاهش اعزام عوامل اجرایی، سبب اعزام زائر بیشتر میشود  و امسال هزار نفر ازعوامل ستادی و اجرایی کاسته شده و علاوه بر آن اجرای طرح تجمیع پزشکان در راستای اعزام بیشتر زائران است که ارائه خدمات بهداشتی به صورت مجموعه ای انجام خواهد شد.

 

اجرای برنامه« درک سحر در حرم» ویژه زائران

 مدیرحج و زیارت استان به بیان برنامه آموزشی با عنوان «درک سحر در حرم» اشاره کرد و ادامه داد: این برنامه در محل هیأت حسینی بیرجند که در آن جلوه هایی از مسجدالنبی و قبرستان بقیع آماده شده اجرا می شود و تمامی زائران در این محل در روز شهادت امام صادق(ع) جمع می شوند و پس از اقامه نماز صبح به صورت کاروان به کاروان از مسیر هیأت حسینی تا مصلای المهدی پیاده خواهند رفت و در این مکان هر زائر در خیام خودش اسکان داده می شود و برای زائران تمامی مناسک حج به منظور آموزش به صورت عملی اجرا خواهد شد.

ابوالفضل نوفرستی همچنین تعداد زائران اعزام شده به حج عمره را در فصل عمره 7 هزار زائر در قالب 32 کاروان اعلام کرد و گفت: 2 کاروان دانشجویی با 238 زائر و یک کاروان دانش آموزی با 118 زائر نیز اعزام شدند.

 

اعزام 6237 زائر به عتبات عالیات از ابتدای امسال

 وی تعداد زائران اعزام شده به عتبات عالیات را از ابتدا تا پایان شهریور امسال 87 کاروان زمینی با ظرفیت 6 هزار و 237 زائر و عوامل و 76 کاروان هوایی با ظرفیت 2 هزار و 660 زائر بیان کرد.

وی از تشکیل سه پرونده در دادگستری از افراد سودجو به دلیل شکایت زائران خبر داد و به زائران توصیه کرد: قبل از ثبت نام در کاروان با دفاتر زیارتی مجاز سراسر استان اطلاعات خود را کامل نمایند و با کاروان های غیرمجاز سفر نکنند.

 مدیرحج و زیارت استان در خصوص اعزام زائر ازفرودگاه بیرجند در زمان حج تمتع بیان داشت: به دلیل ترافیک در فرودگاه های کشور میزبان، محدودیت هایی در جهت پذیرش فرودگاه های جدید وجود دارد البته این امراز طریق نمایندگان مجلس پیگیری شده اما تا کنون نتیجه ای نگرفته ایم.

مدیرحج وزیارت استان با اشاره به کاهش هزینه های سفرعتبات عالیات گفت: مابه التفاوت هزینه ها قبل از سفر به حساب زائران واریز خواهد شد.

نوفرستی از تحصیل 150 دانشجوی کاردانی و کارشناسی در دانشگاه علمی کاربردی حج و زیارت خبر داد

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

Linda mehran
Linda mehran جمعه, 07 دی,1397 07:22
I am an office worker, I find this to be true gmail sign
up

download mac