مدیریت حج و زیارت استان خراسان جنوبی

تاریخ: 22 تیر 1399

رییس سازمان حج و زیارت: برای پیاده روی اربعین هنوز به جمع بندی نرسیدیم.

آقای علی رضا رشیدیان، افزود: امیدواریم تا رسیدن زمان برگزاری مراسم اربعین، ویروس کرونا فروکش کرده باشد که اگر این اتفاق نیفتاد قرار است تا نمایندگانی از گروه‌های مختلف را برای اعزام ساماندهی کنیم که البته این موضوع نیز در شرایطی است که ظرفیت عراق برای ارائه خدمات به زائران مهیا شود.


رئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به اینکه شرایط سوریه برای پذیرش مسافر و زائر مساعدتر از عراق است، گفت: سوریه نسبت به کشور‌های دیگر در رابطه با ویروس کرونا، شرایط بهتری دارد، اما طبق مصوبه ستاد ملی کرونا قرار شد پروتکل‌هایی را میان وزارت بهداشت ایران و کشور سوریه، منعقد و در آن الزامات بهداشتی برای اعزام رعایت شود.


رییس سازمان حج و زیارت همچنین با اشاره به لغو اعزام زائران به حج تمتع در سال 99، گفت: به دنبال گرفتن مصوبه شورای عالی حج به منظور تثبیت ارز زایران برای حج سال آینده هستیم.


وی با اشاره به ثبت نام ۷۶ هزار و ۷۲۸ نفر در حج امسال افزود: ۹۵ درصد زائران یعنی ۷۲ هزار و ۹۱۴ نفر هر یک مبلغ ۲۵ میلیون تومان واریز کرده اند و در مجموع یک هزار و ۸۲۲ میلیارد تومان وجه دریافتی از زائران به حساب بانک مرکزی برای تأمین ارز واریز شد.


وی در خصوص سرنوشت وجوه مردم، نوسانات قیمت ارز و احتمال افزایش قیمت تمام شده برای زائران افزود: واریز وجوه مردم به حساب بانک مرکزی از سوی سازمان حج و زیارت بزرگترین کمک به زائران بود تا بتوانیم این ارز حمایتی را برای سال آینده ذخیره کنیم.


وی با اشاره به تبعات بازگرداندن وجوه مردم به حسابهایشان و از بین رفتن ارز حمایتی دولت، تأکید کرد: برای ذخیره سازی ارز حمایتی حج ۹۹ نیاز به مصوبه شورای عالی حج داریم و این موضوع بزودی در شورای عالی حج مطرح خواهد شد تا مصوبه آن را بگیریم و این پول برای حجاج سال آینده ذخیره شود.