مدیریت حج و زیارت استان خراسان جنوبی

تاریخ: 25 تیر 1399

شعار اربعین ۱۳۹۹ : «الحسین سفینه النجاه»

ستاد فرهنگی اربعین با صدور اطلاعیه‌ای، شعار امسال اربعین را با پیشنهاد جمعی از فعالان و دست اندرکاران  مردم کشور دوست و برادر عراق «الحسین سفینه النجاه» اعلام کرد.

 

متن اطلاعیه ستاد فرهنگی اربعین بدین شرح است:

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

اربعین ۱۴۴۲-۱۳۹۹ با حوادث وگرفتاریهایی که برای جامعه جهانی رخ داده صبغه و صورت دیگری خواهد داشت و اولین اربعینی است که از آغاز این حماسه بزرگ در دوره  اخیر بدون حضور سرداران سرافراز مقاومت اسلامی شهیدان سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس برگزار می شود. بی تردید همه دلدادگان حسین بن علی (ع)  گشایش و گسترش این حرکت بی بدیل فرهنگی را مرهون جهاد شهدای مقاومت اسلامی دانسته و بر عهد و پیمان با آن شهیدان در ادامه مسیر و راه سالار شهیدان پایدار خواهند بود.

 

بر اساس سنت‌ هر ساله حرکت بزرگ اربعین حسینی با تعیین و اعلام شعار خاص همراه می‌شود. تا جهت گیری و روح این حرکت بزرگ فرهنگی برای عموم کنشگران و فعالان عرصه اربعین ترسیم گردد. همواره تلاش شده است تا این شعار با اقتضائات و شرایط پیرامونی در منطقه و جهان تناسب داشته باشد و به نوعی ضمن انعکاس و برجسته سازی نکات حائز اهمیت مقطع جاری، به تجویز راهبردی جهت همگرایی و اتحاد همه عاشقان سیدالشهداء (ع) منتهی شود. 

 

در شرایط کنونی سرتاسر جهان  درگیر ویروس مجهول و پیچیده‌ای است که  هر روز هزاران نفر را مبتلا و تعدادی را به کام مرگ می‌کشاند و از طرفی ابتلای مهم دیگر در منطقه، شرارت‌ها، ظلم‌ها و تجاوزات دولت استکباری به جهان اسلام و تعدی و غضب و تجاوز آشکار رژیم غاصب و جعلی صهیونیستی به سرزمین‌های اسلامی و مسلمین است. همچنین شاهد سخت‌ترین فشارهای تروریسم دولتی آمریکا به عراق و ایران هستیم.

 

آن چه که از توصیه معصومین (علیهم السلام) در هنگام مواجهه با بلایا و طوفان مصائب و سختی‌ها بر می‌آید،  نجات و استخلاص به وسیله  توسل و التجاه به آستان حضرت سید الشهداء (ع) است. و راه نجات از همه انواع گرفتاری‌ها و مشکلات سیره و طریق حسین بن علی (ع) یعنی راه مقاومت، پایداری و ایستادگی است.

 

لذا  شعار امسال با پیشنهاد جمعی از فعالان و دست اندرکاران مردم کشور دوست و برادر عراق، چنانچه در عراق نیز اعلام شد، «الحسین سفینه النجاه » می‌باشد.

 

لازم به ذکر است که انتخاب شعار به معنی برگزاری مراسم اربعین همانند سال‌های قبل نیست و درباره اینکه مراسم راهپیمایی و پیاده‌روی منتهی به شهر کربلا چگونه و با چه کم و کیفی برگزار خواهد شد، هنوز هیچ موضعی از سوی دولت محترم عراق اعلام نشده است و عشاق ایرانی منتظر تصمیم دولت عراق و توافقات فیما بین آنها با دولت ایران خواهند بود. اما مراسم و زیارت  اربعین به هیچ وجه و در هیچ برهه ای از زمان تعطیل نبوده و نخواهد بود.

 

هرچند ممکن است راهپیمایی در مسیرهای منتهی به کربلا میسر نباشد، لکن این شور و عشق و کشش مغناطیس حسینی در اشکال و شیوه های مختلف تجلی و بروز خواهد یافت. از این رو ما نیازمند شعار برای نشان دادن همگرایی و وحدت رویه و رویکردها در تولید محصولات فرهنگی و هنری و ... و  برپایی مراسم در قالب های نو با استفاده از فناوریهای جدید هستیم.

 

ان شاءالله  خداوند سبحان با ادعیه زاکیه حضرت بقیه الله و ادعیه  خالصانه مومنان  با التجاء و توسل فردی و جمعی به ساحت قدسی حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) گشایشی برای نجات از این گرفتاری ها فراهم خواهد کرد.

 

ستاد فرهنگی اربعین (کمیته‌های فرهنگی اربعین در ایران و عراق)